FSC® - Forests for all forever
O FSC
FSC jest najbardziej zaufaną organizacją na świecie w zakresie ochrony kluczowych standardów środowiskowych i społecznych w lasach. FSC wspiera zarządców lasów, firmy i organizacje rządowe w promowaniu zdrowych ekosystemów leśnych i ochronie źródeł utrzymania w lesie. FSC jest platformą równego dialogu pomiędzy interesami społecznymi, ekologicznymi i ekonomicznymi. Około 150 milionów hektarów lasów na całym świecie jest certyfikowanych zgodnie ze standardem zrównoważonej gospodarki leśnej FSC. Ponad 52 000 firm na całym świecie posiada certyfikat FSC w zakresie handlu i przetwarzania certyfikowanych materiałów. Certyfikat jest przyznawany po pomyślnym przeprowadzeniu audytu przez niezależne strony trzecie, który jest powtarzany co najmniej raz w roku.
O FSC Niemcy
W Niemczech około 1,55 miliona hektarów lasów posiada certyfikat FSC, a około 4 100 firm ma swój łańcuch produktów certyfikowany zgodnie ze standardami FSC (stan na listopad 2023 r.). W niemieckich lasach FSC oznacza między innymi gospodarkę leśną, która nie prowadzi do nadmiernej eksploatacji lasów, promuje różnorodność biologiczną i działa w sposób przejrzysty wobec zainteresowanych obywateli i organizacji. Zręby zupełne podczas regularnego pozyskiwania drewna są zabronione, a pestycydy mogą być stosowane tylko wtedy, gdy jest to wymagane przez prawo. FSC angażuje się w zwiększanie naturalnych lasów mieszanych, zachowanie dna lasu oraz ochronę rzadkich gatunków i ekosystemów. Lasy z certyfikatem FSC są zatem bardziej stabilne w zmieniającym się klimacie i mogą wiązać więcej CO2 jako ekosystem w dłuższej perspektywie. Mieszkańcom lasów FSC zapewnia uczciwe wynagrodzenie i większy udział obywateli w życiu lasu.
Logo FSC
W Niemczech FSC działa jako organizacja non-profit i współpracuje ze swoimi członkami w celu promowania społecznie i ekologicznie odpowiedzialnego leśnictwa. Członkami FSC w Niemczech są organizacje ekologiczne, takie jak WWF, BUND, NABU i Robin Wood, organizacje społeczne związane z lasami, a także właściciele lasów, władze lokalne oraz liczne firmy i stowarzyszenia zajmujące się produkcją i handlem, takie jak OTTO Group, Landesforsten Rheinland-Pfalz, miasto Wiesbaden, Lidl, Dehner, Klöpfer Holz i wiele innych.